wtorek, 30 maj 2017 22:07

Lato w Teatrze po raz trzeci w Pruszkowie

Napisane przez 
Swój?Obcy? Swój?Obcy? Sudra

Po raz kolejny będziemy mieli okazję realizować dwutygodniowe, letnie warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "Lato w Teatrze". Projekt zatytułowany "Swój?Obcy? Teatralny Teren Badań" rusza już w lipcu. Zapraszamy pruszkowską młodzież do przesyłania zgłoszeń. 

Co będziemy robić?

W tym roku chcemy zaprosić pruszkowską młodzież do teatralnego zbadania pojęć „swój” i „obcy” z dwóch perspektyw: "Ja - swój wśród obcych" oraz "Ja – obcy wśród swoich". Z jednej strony odwołujemy się do doświadczenia bezpośredniego lub pośredniego konfrontowania się z osobami pochodzącymi z (szeroko rozumianych) innych kręgów kulturowych. Jakie emocje wywołuje to w uczestnikach? Jak przekłada się to na ich życie codzienne? Z drugiej strony chcemy zapytać młodych pruszkowian, na ile "obco" lub "swojsko" czują się wśród rówieśników, rodziny, najbliższych, w swoim mieście. Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję przekuć własne refleksje, spostrzeżenia, wnioski dotyczące głównego tematu "swojskości" i "obcości" w formę autorskiej, teatralnej wypowiedzi, którą następnie zaprezentują dwukrotnie przed szerszą publicznością.


W programie warsztatów znajdą się:

- warsztaty teatralne będą się składać z elementów opartych przede wszystkim na eksploracji ciała, głosu i rekwizytu w przestrzeni. Ćwiczenia grupowe wykorzystujące różne techniki skupienia i koncentracji uwagi pomogą w świadomym reagowaniu na obecność innych w teatrze. Ponadto
wszystkie ćwiczenia i gry teatralne będą tematycznie oscylować wokół tytułu wyjściowego "
Swój? Obcy?".
- warsztaty muzyczne to praca z głosem ludzkim. Chcemy wypróbować różne techniki śpiewu: chór, rapowanie, melorecytację i włączyć je do spektaklu jako sposób wyrażenia indywidualnych i zbiorowych emocji, przeżyć.
- warsztaty taneczne – taniec współczesny, kontakt improwizacje. Potraktujemy taniec jako środek wypowiedzi oraz sposób budowania przestrzeni dialogu z widzem. Zajęcia obejmą formy tańca współczesnego i kontaktu improwizacji. Improwizacja pozwala na użycie każdego, niczym nieograniczonego ruchu, ponieważ nie ma w jej założeniu właściwego i niewłaściwego ruchu.
- drama kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii; z drugiej zaś pozwala na wyrażenie
siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń. Dzięki temu możemy przyjrzeć się emocjom, sytuacjom problemowym i ich rozwiązaniom oraz poszerzyć możliwości rozumienia postaw i zachowań innych ludzi.

Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Będą się odbywać codziennie, po 6 godzin. Organizator zapewni podczas trwania warsztatów drobny poczęstunek oraz niezbędne materiały.

Dla kogo?

Do udziału w projekcie "Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań" zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat.

Kiedy i gdzie?

Zajęcia odbywać się będą w terminie 10 - 24 lipca 2017 r. (jedyny dzień wolny wypadnie w niedzielę, 16 lipca) w Szkole Podstawowej nr 6, przy ul. Lipowej 31 w Pruszkowie.
Publiczne pokazy przygotowanego spektaklu odbędą się 23 i 24 lipca.

 

 Zgłoszenia do udziału w warsztatach można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub wypełniając formularz on-line.

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w

Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem

jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na

realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu

pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19

organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.

Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej

trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską,

nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a

dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie

warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na

poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze

wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

 

Więcej na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz Facbook.com/programLatowteatrze 

Ściągnij załącznik:

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Nowa gra planszowa - Invest In...

Od początku roku trwały intensywne prace nad grą planszową, którą realizowaliśmy na zamówienie Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gra będzie wspierać szkolenia Samorządów pod kątem wdrażania Standardów Obsługi Inwestora. Oto kilka zdjęć gotowego pudła.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu