piątek, 29 listopad 2013 10:48

Recenzja Belfedara

Napisał 
Środa z planszówkami Środa z planszówkami

 W ubiegłą środę (20.11.2013r.) odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu „Środy z planszówkami – gry obywatelskie dla III sektora”. Tym razem było ono poświęcone grze „Belfedar” będącej owocem współpracy Fundacji Evens z Uniwersytetem Pokoju.

„Belfedar” to gra o bardzo dużym potencjale. Stworzona, aby pomóc rozwijać umiejętności społeczne, uczyć współpracy oraz pokojowego rozwiązywania konfliktów, na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć kontrowersyjna. Pośród różnego rodzaju zdań możemy znaleźć m.in. takie, które wymagają od uczestników śpiewania czy robienia głupich min. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się jednak, że sekret gry tkwi właśnie w tych zadaniach będących jednym z dwóch najważniejszych jej elementów. Drugim jest animator, czyli osoba, która zarówno przygotuje rozgrywkę, jak i pokieruje nią podczas gry.

Wróćmy jednak do samych zadań. W talii znajduje się ich aż 246. W zależności od wieku, poziomu integracji, relacji łączących członków grypy, czy też umiejętności, które chcemy ćwiczyć, możemy wybrać odpowiednie karty. Jest to niezwykle ważne zadanie dla animatora, ponieważ to właśnie ich dobór pokieruje rozgrywkę w odpowiednim kierunku. Jeśli chcemy poćwiczyć z graczami wyrażanie uczuć, warto wybrać te zadania, które opierają się np. na mimice, jeśli jednak planujemy stworzyć pretekst do dyskusji o stereotypach, lepiej wybrać karty im poświęcone. W podobny sposób można realizować różne inne cele jak np. dowartościowanie członków grupy, integracja, kreatywność itd.

Choć z pozoru gra może się wydawać lepszą propozycją dla dzieci niż dla dorosłych, podczas dyskusji na jej temat doszliśmy do wniosku, że wcale tak nie musi być. Dobry animator, który odpowiednio dopasuje zadania do grupy, jest w stanie wiele nauczyć również starszych graczy.

„Belfedar” z założenia miał być grą kooperacyjną. Jest to chyba jednak jego najsłabsza strona. Jak zauważył jeden z uczestników, gra polegała raczej na wspólnym wykonywaniu zadań niż rozwijaniu współpracy i budowaniu wspólnej strategii.

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić ogromną rolę animatora dobierającego odpowiednie zadania do potrzeb grupy i prowadzącego całą rozgrywkę. To on jest w stanie wydobyć z gry, to co jest w niej najbardziej wartościowe. Warto też przyjrzeć się bliżej samym zadaniom, które można bez problemu wykorzystać jako elementy warsztatów, minigry integracyjne itd.

Liczymy, że Centrum Edukacji Obywatelskiej, które zajmuje się dystrybucją gry w Polsce oraz prowadzeniem z nią warsztatów, wróci do pomysłu spisania wszystkich zadań z podziałem na kategorie. Taka lista będzie niezwykle pomocna nie tylko podczas dobierania odpowiednich zestawów do danej grupy i rozgrywki, ale również może stać się inspiracją dla wielu aktywistów, animatorów i działaczy.

Teodor Sobczak

 Trener, wykładowca, ale przede wszystkim twórca narzędzi edukacyjnych i metodyk tej tematyki. Od 2004 roku zajmuje się tworzeniem zaawansowanych narzędzi symulacyjnych wykorzystywanych w branży szkoleniowej. W jego bogatym dorobku znajduje się kilkadziesiąt gier edukacyjnych różnego rodzaju. Tworzył gry planszowe, przeglądarkowe (technologia flash), edukacyjne gry miejskie oraz szkoleniowe gry interaktywne. Wykłada i prowadzi warsztaty w Warszawskiej Szkole Reklamy. 

Więcej w tej kategorii: Nagrody WPEK rozdane! »

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Nowa gra planszowa - Invest In...

Od początku roku trwały intensywne prace nad grą planszową, którą realizowaliśmy na zamówienie Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gra będzie wspierać szkolenia Samorządów pod kątem wdrażania Standardów Obsługi Inwestora. Oto kilka zdjęć gotowego pudła.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu