piątek, 17 październik 2014 12:44

Zapraszamy na nową stronę Dzienników Powstania

Napisał 
Dzienniki Powstania Styczniowego Dzienniki Powstania Styczniowego

W ubiegłym tygodniu wystartowały Dzienniki Powstania Styczniowego: oficjalnie odpaliliśmy stronę projektu, który dofinansowało Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra i odkurzyliśmy nieco nasz profil na Facebooku. Jeśli jeszcze nie zdążyliście zapoznać się ze stroną, zróbcie to jak najszybciej. Ilość wiedzy tam zgromadzonej jest imponująca, a za pomocą jednego kliknięcia możecie przenieść się na stronę projektu realizowanego przez nas dwa lata temu i poczytać o ciekawostkach związanych z powstaniem listopadowym.

Projekt Dzienniki Powstania Styczniowego oraz strona stworzona specjalnie na jego potrzeby skierowane są głównie do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, która z zagadnieniami dotyczącymi powstania styczniowego spotyka się na lekcjach historii, a także do osób pasjonujących się historią, które poszukują ciekawostek związanych z epoką. Naszym celem jest przedstawienie tego najdłuższego w historii naszego kraju zrywu niepodległościowego w sposób przystępny dla tych, którzy na co dzień nie pasjonują się historią oraz dostarczenie uczniom gimnazjów i liceów oraz nauczycielom historii przydatnych narzędzi mobilnych urozmaicających lekcje poświęcone powstaniu styczniowemu.
Na stronie projektu można już znaleźć wiele artykułów dotyczących zrywu. Godna uwagi jest również oś czasu, na której zaznaczyliśmy najważniejsze wydarzenia, począwszy od traktatu pokojowego kończącego wojnę krymską, do represji popowstaniowych: rusyfikacji i całkowitego zniesienia autonomii Królestwa Polskiego i ustanowienia Kraju Nadwiślańskiego w 1874 roku. Ostatni wpis na osi czasu – datowany na listopad 1919 roku – nawiązuje do tego, jak w odrodzonej Polsce traktowano weteranów powstania styczniowego.
Aby zobrazować zasięg powstania, miejsca najważniejszych potyczek i wydarzeń z nim związanych umieściliśmy na prostej mapie. W przyswojeniu wiedzy o poruszanym przez nas temacie pomoże również prosta baza wiedzy, zawierające definicje najważniejszych pojęć i sylwetek postaci historycznych z prostą wyszukiwarką. Dopełnieniem całości jest dział dedykowany nauczycielom. Znajdą tu oni przykładowe scenariusze lekcji dla uczniów gimnazjum i liceum. Warto dodać, że zarówno scenariusze, jak i artykuły zamieszczone na stronie, udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Jeszcze raz zapraszamy do lektury, a także do polubienia nas na Facebooku.

 Logo Muzeum Historii PolskiLogo Patriotyzm Jutra

 

 

Teodor Sobczak

 Trener, wykładowca, ale przede wszystkim twórca narzędzi edukacyjnych i metodyk tej tematyki. Od 2004 roku zajmuje się tworzeniem zaawansowanych narzędzi symulacyjnych wykorzystywanych w branży szkoleniowej. W jego bogatym dorobku znajduje się kilkadziesiąt gier edukacyjnych różnego rodzaju. Tworzył gry planszowe, przeglądarkowe (technologia flash), edukacyjne gry miejskie oraz szkoleniowe gry interaktywne. Wykłada i prowadzi warsztaty w Warszawskiej Szkole Reklamy. 

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Nowa gra planszowa - Invest In...

Od początku roku trwały intensywne prace nad grą planszową, którą realizowaliśmy na zamówienie Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gra będzie wspierać szkolenia Samorządów pod kątem wdrażania Standardów Obsługi Inwestora. Oto kilka zdjęć gotowego pudła.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu