poniedziałek, 24 marzec 2014 21:56

Rcenzja gry "Wypracuj procent"

Napisane przez 

Początek roku to wyjątkowy okres dla wielu organizacji pozarządowych. Wtedy też w mediach o trzecim sektorze słychać najwięcej. Nieprzypadkowo wiele NGOsów przypomina o swoim istnieniu właśnie wtedy. W końcu jest to czas składania zeznań podatkowych, a więc i szansa dla organizacji pozarządowych posiadających status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego) na zdobycie środków na działanie.

 

Przekazanie 1% swojego podatku jest bardzo proste, wystarczy wybrać organizację (np. na stronie jedenprocent.pl) i w odpowiednim miejscu w deklaracji wpisać jej numer KRS. Można również wpisać konkretny cel, na który chcielibyśmy, aby nasze pieniądze były przeznaczone. 1% podatku można oddać różnego rodzaju organizacjom lokalnym bądź ogólnokrajowym. Mimo wielu kontrowersji związanych z mechanizmem przekazywania 1% jest to całkiem atrakcyjna dla podatnika forma darowizny. Nic się nie traci, a można wspomóc wiele osób potrzebujących pomocy lub pośrednio zadbać o rozwój swojej okolicy.

Gra „Wypracuj procent – Zbuduj sieć NGO na Mazowszu” stworzona przez Fundację KSK i Firmę Citygames jest pierwszą grą karcianą jaką prezentowaliśmy w ramach spotkania z cyklu „Środy z planszówkami – gry obywatelskie dla III sektora” i świetnie wpisuje się w okres w jakim aktualnie się znajdujemy. Jej celem jest promowanie nie tylko samego przekazywania 1%, ale i zwrócenie uwagi na to, do kogo chcemy, aby te pieniądze trafiły.

Zdaniem twórców warto inwestować w lokalne organizacje, na których działalności sami możemy skorzystać. Stąd też pomysł, aby w talii znalazły się karty reprezentujące prawdziwe (losowo wybrane) organizacje z Mazowsza. Tutaj warto dodać, że istnieje możliwość stworzenia karty własnej organizacji (w tym celu należy zgłosić się do twórców). Biorąc jeszcze pod uwagę to, że grę można bezpłatnie pobrać ze strony Wojewody Mazowieckiego, wydrukować samemu i wykorzystać w swoich działaniach, jest to świetna forma promocji organizacji.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę to trwa ona ok. 45 min i łatwo jest się w nią zaangażować. Reguły są całkiem proste, jeśli poprosi się twórców o małą ściągę (póki co nie jest ona dostępna do pobrania razem z innymi materiałami) i rozda graczom, to już w ogóle nie powinno być żadnych problemów z opanowaniem zasad.

Wciągnąć się w grę można głównie dzięki dwóm czynnikom – strategii oraz rywalizacji. Bez strategii nie tylko nie da się wygrać gry, ale i traci ona swój urok. Jest to zdecydowanie jeden z najcenniejszych elementów tej karcianki. W kwestii zaś rywalizacji zdania są podzielne. Jedni mówią, że jej miejsce powinna jednak zająć kooperacja, inni że wręcz przeciwnie, dzięki elementowi rywalizacji gra pokazuje rzeczywistość. Cóż, pewnie każda strona ma trochę racji.

Jeśli chodzi o rzeczy do poprawy to na myśl przychodzą mi dwie kwestie. W związku z tym, że niektóre wydarzenia w trakcie gry dotyczą konkretnych typów organizacji, warto jednak sprecyzować czym dana organizacja się zajmuje (chociażby w formie symboli). Bez tego dochodzi do różnego rodzaju nieporozumień, negocjacji i uznaniowego rozstrzygania kwestii spornych. Przy tej okazji warto też poruszyć samą kwestię kart. Podczas spotkania padły głosy, że kart wydarzeń oraz organizacji jest za mało, dlatego też warto dodać kilka nowych pozycji. Pojawiła się również inna propozycja rozwiązania tego problemu - położenie kart organizacji na osobnej kupce i dokładanie ich po każdej turze. Taka modyfikacja pozwoli na stałą dostępność tego typu kart podczas rozgrywki.

Gra „Wypracuj procent”, zgodnie z logiką lepiej zapobiegać niż leczyć, skierowana jest głównie do młodzieży licealnej, jednak dzięki dużej grywalności z pewnością przypadnie do gustu również starszym graczom. Jednak aby wydobyć z niej cały potencjał, podobnie jak inne gry, potrzebuje wsparcia animatora podczas rozgrywki. Mimo tego, że „Wypracuj procent” porusza istotny temat i pokazuje pewne mechanizmy, to właśnie animator jest w stanie w odpowiednim momencie zwrócić uwagę graczy na pewne elementy i wytłumaczyć różnego rodzaju uproszczenia czy skróty myślowe wymuszone przez formę jaką jest gra.

Trzeba przyznać, że gra „Wypracuj procent” jest bardzo ciekawą pozycją na naszej liście. Fakt, że powstała całkowiecie bezkosztowo świadczy o tym, że dzięki współpracy (zwłaszcza międzysektorowej) da się zrobić ciekawą rzecz za darmo. Na dodatek widać, że jej twórcy włożyli w nią wiele serca i właściwie wszystkie elementy zostały przemyślane, włącznie z możliwością dodawania własnych kart oraz darmowego pobierania i drukowania gry we własnym zakresie, za co należy im się duży plus. Co ważne, są otwarci na wszelkie komentarze i sugestie, co wróży dalszy rozwój gry. Oby tak dalej. 

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Nowa gra planszowa - Invest In...

Od początku roku trwały intensywne prace nad grą planszową, którą realizowaliśmy na zamówienie Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gra będzie wspierać szkolenia Samorządów pod kątem wdrażania Standardów Obsługi Inwestora. Oto kilka zdjęć gotowego pudła.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu