Wydrukuj tę stronę
czwartek, 22 wrzesień 2011 17:05

Powstanie listopadowe w nowych mediach, nowe media w Powstaniu listopadowym

Napisał 
Revolution in Warschau 1830 r. Revolution in Warschau 1830 r. © Polona.pl

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zrywów niepodległościowych Polaków Innowatorium bierze na ruszt. Wszyscy wiedzą (?) 1830-31, euforia, Chłopicki, Skrzynecki, Krukowiecki, niepewność dowódców, przewaga Rosji, w końcu marazm, upadek i emigracja. Ale, czy aby na pewno? Czy powstanie było skazane na porażkę od początku? Czy wśród najwyższych władz znajdował się kret? Czy prasa mogła odmienić los powstania? Dlaczego bitwę pod Ostrołęką uznano za wielkie zwycięstwo? I najważniejsze jak przekazać, krótki, acz obfity w wydarzenia wycinek polskiej historii młodemu pokoleniu.

Celem projektu jest przede wszystkim zapoznanie internautów z wycinkiem polskiej historii w sposób przyjazny, nowoczesny, atrakcyjny wizualnie. Szczególnie młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Przybliżenie realiów epoki, życia codziennego, skomplikowanych biografii głównych postaci powstania ich tajemnic i gier politycznych. Ukazanie przemian zachodzących podczas powstania w społeczeństwie Warszawy od początkowej euforii, do ostatecznego marazmu, a także różnych postaw patriotycznych zarówno konserwatywnych jak i lewicowych głównych bohaterów. Celu do jakiego dążyli (niepodległość, autonomia) zupełnie odmiennymi drogami.

W Dziennikach Powstania nie zapominamy o losie, nad wyraz dobrze traktowanych, jeńców rosyjskich (byli zapraszani na obrady Sejmu, do teatrów - zagrali nawet w jednej ze sztuk), kobiet pracujących w lazaretach, które mimo ogromnych różnic społecznych - potrafiły pracować razem. Ważnym elementem będzie przedstawienie wpływu mediów - gazet - na przebieg powstania. Roli dotąd niezbyt docenionej, a jak się okazuje już prawie 200 lat temu jeden artykuł potrafił doprowadzić do wrzenia całą stolicę i odmienić tzw. bieg wypadków.

A wszystko to realizowane przy pomocy najnowszych metod nauczania, multimedialnych prezentacji, quizów, fan-page'y, interaktywnych map i osi czasu - na których internauta oraz uczeń będzie mógł zobaczyć przemieszczające się wojska, zmieniające warunki, tym samym będzie mógł szybciej i lepiej zrozumieć zapadające w obu stolicach decyzję. Nie zabraknie także zdigitalizowanych w wysokiej rozdzielczości dokumentów, ilustracji oraz stworzonych obiektów 3D.

I na koniec mały anons z warszawskiej gazety doby powstania - „Kto Różnieckiego żywcem lub trupem dostawi – sto par butów z prawidłami”

Jarosław Głasek

wiceprezes

Z zawodu historyk, web desingner, grafik, nadto freelancer i twórca gier. W Innowatorium odpowiedzialny za projekty, wnioski, treść merytoryczną, grafikę, serwis i kawę.