Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 46
piątek, 07 październik 2011 07:15

Detektywi społeczni

Napisał 
Detektywi społeczni Detektywi społeczni © Innowatorium

Nasza fundacja objęła patronat nad ciekawym projektem Interklasy "Młodzi działają lokalni". Jest to akcja zachęcająca młodych do aktywnego udziału w życiu codziennym swojej społeczności i wynajdywaniu oraz rozwiązywaniu jej problemów. Chyba najciekawszą częścią całej akcji jest konkurs Detektywi społeczni, w którym grupy młodzieży rywalizują ze sobą analizując potrzeby i znajdując możliwe rozwiązania problemów. Mamy nadzieję, że będzie to wzorowa akcja z zakresu edukacji obywatelskiej.

Poniżej informacja od organizatorów:

Konkurs „Detektywi społeczni”

Polski Portal Edukacyjny Interklasa realizuje projekt „Młodzi liderzy działają lokalnie”. Jego integralną częścią jest konkurs „Detektywi społeczni”, którego pierwsza edycja trwać będzie do końca września. W rywalizacji może wziąć młodzież w wieku 10-18 lat z całego kraju. Zapraszamy uczniów do udziału w tej inicjatywie, a dorosłych do zachęcenia ich do tego.


Projekt „Młodzi liderzy działają lokalnie” ma na celu wzmocni świadomość społeczną i obywatelską młodych ludzi oraz przekona ich, że aktywny udział w życiu publicznym ma sens, a ich głos może być poważnie traktowany przez władze lokalne i instytucje publiczne. Młodzież ma ogromne zasoby energii, świeżych pomysłów i wiary w ideały, której nam - dorosłym często brakuje. Chcemy wykorzystać ten potencjał i wspomóc młodych ludzi w budowaniu świata, o którym marzą.

Do udziału w projekcie „Młodzi liderzy działają lokalnie” uczniów ma zachęcić konkurs „Detektywi społeczni”, w którym zgłoszone zespoły mają szansę wygrać aparaty fotograficzne lub dyktafony cyfrowe. Aby wziąć udział w rywalizacji należy do dnia 30 września zarejestrować się na stronie internetowej: www.detektywi.interklasa.pl oraz zgłosić minimum trzy problemy społeczne wraz z propozycją lub propozycjami ich rozwiązania. Ocenie konkursowej podlegać będzie diagnoza problemu oraz jego źródeł, ilość zaproponowanych rozwiązań, innowacyjność
oraz wartość zaproponowanego rozwiązania. Pierwszeństwo udziału w projekcie mają zespoły
z małych miejscowości – do 20 tys. mieszkańców. Jednak uczniowie z większych miast także mogą wziąć udział w nowej inicjatywie Interkl@sy. Wszystkich zachęcamy do aktywności!

Zgłoszone pomysły będą sukcesywnie zamieszczane na stronie: www.detektywi.interklasa.pl. Na zakończenie projektu powstanie raport, który zostanie rozesłany do instytucji mogących mieć wpływ na wprowadzanie pomysłów w życie. W badaniu otaczającej rzeczywistości i kreowaniu rozwiązań młodzież będzie wspierana przez ekspertów i animatorów Interkl@sy.

Zapraszamy również nauczycieli do włączenia się w akcję. Poczucie wsparcia ze strony szkoły, czy ulubionego nauczyciela z pewnością pomoże młodzieży. Zachęcamy do promowania projektu
i wykorzystywania go do uatrakcyjnienia zajęć (np. z Wiedzy o społeczeństwie). Dobrym pomysłem będzie też stworzenie na terenie szkoły Klubu Aktywności Społecznej Interkl@sy, w którym różne zespoły mogłyby spotykać się i wymieniać doświadczenia lub po prostu udostępnienie młodzieży miejsca spotkań. Dorosłe osoby, zainteresowane problemami społecznymi, mogą również dołączyć do grona ekspertów Interkl@sy i publikować swoje artykuły na naszym portalu, np. dzieląc się dotychczasowymi doświadczeniami i tzw. „dobrymi praktykami”.

Zachęcamy do promowania inicjatywy „Młodzi liderzy działają lokalnie” wśród młodzieży. Warto wywiesić informację o Projekcie na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej szkoły,
czy opublikować ją w szkolnej gazetce. Dobrym pomysłem może być także umieszczenie jej przy szkolnych stanowiskach komputerowych – wraz z linkiem do strony www.detektywi.interklasa.pl, na której młodzież znajdzie wszystkie potrzebne informacje, w tym regulamin projektu i konkursu „Detektywi społeczni”


Organizatorzy akcji otwarci są na wszelkie pomysły. We wdrażaniu zaproponowanych sposobów współpracy nauczycielom pomagać będzie koordynatorka Projektu – Anna Kobiela,z którą można kontaktować się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz telefonicznie:
tel. 694 848 245.

Teodor Sobczak

 Trener, wykładowca, ale przede wszystkim twórca narzędzi edukacyjnych i metodyk tej tematyki. Od 2004 roku zajmuje się tworzeniem zaawansowanych narzędzi symulacyjnych wykorzystywanych w branży szkoleniowej. W jego bogatym dorobku znajduje się kilkadziesiąt gier edukacyjnych różnego rodzaju. Tworzył gry planszowe, przeglądarkowe (technologia flash), edukacyjne gry miejskie oraz szkoleniowe gry interaktywne. Wykłada i prowadzi warsztaty w Warszawskiej Szkole Reklamy. 

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Nowa gra planszowa - Invest In...

Od początku roku trwały intensywne prace nad grą planszową, którą realizowaliśmy na zamówienie Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gra będzie wspierać szkolenia Samorządów pod kątem wdrażania Standardów Obsługi Inwestora. Oto kilka zdjęć gotowego pudła.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu