poniedziałek, 30 styczeń 2012 20:55

Śpi - kto spać może po drodze, trudnej jak lekcja historii.

Napisał 
Aleksander Sochaczewski "Pożegnanie z Europą", 1894 Aleksander Sochaczewski "Pożegnanie z Europą", 1894 fot. Wikipedia

W Klubie Trójki 27 stycznia 2012 r. odbyła się audycja pt. "Los cywila, czyli życie z dnia na dzień". I choć całość dotyczyła Powstania styczniowego, a przede wszystkim książki filologa Mariana Płacheckiego "Wojny domowe. Szkice z antropologii słowa publicznego w dobie zaborów (1800-1880)" - samoistnie narzuciła się nam analogia z realizowanym przez Innowatorium projektem "Dzienniki z Powstania Listopadowego".

Filolog i jak sam podkreśla - niezawodowy historyk Marian Płachecki przybliża czytelnikom i słuchaczom prawdziwy obraz powstania - pełen wzajemnych nieufności, rozmaitych gier, donosów, silnych antagonizmów między chłopami, żydami, a powstańcami. Odbrązawia białą legendę powstania, wyraźnie zaznacza, iż "do lasów" nie szli marzyciele, tylko ludzie, którzy jak najbardziej liczyli się z rzeczywistością. Przytacza anegdotę, wg której pewien urzędnik aby dołączyć do partyzantów - bierze urlop, gdy ten się kończy - wraca do swej pracy w carskim urzędzie. Jednocześnie nie demonizuje, nie ulega czarnej legendzie - stara się przedstawić historię oczami - cywili. A jak gdyby tego było mało - uderza także w pozytywistyczną historię literatury. Audycji można posłuchać tu.
Audycje takie jak ta napawają otuchą i mobilizują do dalszej pracy nad Dziennikami Powstania, których przecież głównym założeniem jest ukazanie różnorodności postaw, wpływu mediów, procesów jakie zachodziły w społeczeństwie polskim podczas wojny polsko-rosyjskiej 1831 r. i przekazanie całej tej wiedzy młodemu pokoleniu. Tak aby lekcje historii nie zaczynały się od "suchych" dat, wkutych wydarzeń i nudnych wstępów.

Jarosław Głasek

wiceprezes

Z zawodu historyk, web desingner, grafik, nadto freelancer i twórca gier. W Innowatorium odpowiedzialny za projekty, wnioski, treść merytoryczną, grafikę, serwis i kawę.

Partnerzy

 

Mazowia

Fundacja Szansa Dzieciom

Logo Obserwatorium

 

 

Lubią nas:

Centrum Kreatywności Targowa "Otwarte w Soboty" - 02.09

Sieciowanie, wymiana dobrych praktyk i kontaktów, sztuka i zabawa. Tego możesz się spodziewać 2 września w Centrum Kreatywności Targowa 56. O godzinie 13 rusza spotkanie dla kreatywnych, które skupiać się będzie na 2 obszarach: skutecznej promocji artystów i rzemieślników oraz wymianie doświadczeń i

Nowa gra planszowa - Invest In...

Od początku roku trwały intensywne prace nad grą planszową, którą realizowaliśmy na zamówienie Warmińsko Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Gra będzie wspierać szkolenia Samorządów pod kątem wdrażania Standardów Obsługi Inwestora. Oto kilka zdjęć gotowego pudła.

Jak tu zdobyć media w pełni zgodnie z prawem, z odpowiednią licencją i do tego darmowe?

Sposobów jest wiele, ale http://search.creativecommons.org/ zdecydowanie może ułatwić poszukiwania. Oczywiście, zawsze na stronie docelowej należy się upewnić na jakiej licencji udostępniana jest treść.

Menu